Notatnik

Odessa - ciąg dalszy. Ja bliżej Ukrainy

Rozmowy o Majdanie i nieco więcej wrażeń | 7/15/2017

Wśród członków ECPYouth są ludzie, którzy aktywnie uczestniczyli w "Majdanie" i "Euromajdanie" (rozróżniają te dwa okresy gdy protestowali wobec braku podpisu umowy Ukrainy z UE i później gdy protestowali przeciwko reakcji prezydenta na poprzednie protesty). Wśród tych rozmów ciekawe opowieści o tym co działo się na placu między samymi Ukraińcami. Gdy ze wschodniej Ukrainy przyjeżdżali (czy "przywożono" jak twierdzą moi rozmówcy) manifestanci mający poprzeć Janukowycza, ale nie dano im ani jedzenia ani niczego do ogrzania się (przyznam, że to wydaje mi się dziwne) przychodzili oni na stronę pro-europejską gdzie było cieplej, serdeczniej i było jedzenie. Wielu nie wracało już na drugą stronę protestu i pikietowali "za" Majdanem. 

Ale ta i kilka jeszcze opowieści to przyczynek tylko do głównej tezy że - zdaniem moich nowych znajomych - podział Ukraińców między tych ze wschodu kraju a tych z zachodu kraju jest sztuczny, podgrzewany przez media i polityków, ale nie istnieje głęboko między ludźmi. I gdy moi rozmówcy jeżdżą na zachodnią Ukrainę wszystkie mity szybko są obalane. Rozmowy też wyklarowały mi trochę sytuację ws. wojska ukraińskiego i obowiązku służby w nim. 

Rozmowy to dopiero sobotnie popołudnie, wszystko zaczęło się rano od Zgromadzenie Generalnego. Tam też ciekawe dyskusje (bardziej już sformalizowane) dotyczące kilku rezolucji, które po kilku poprawkach udało się przyjąć. Ciekawy i świetnie przygotowany przez Grupę Roboczą dokument programowy (o "głównych wartościach" ECPYouth). W trakcie sesji plenarnej odbyło się głosowanie, w którym otrzymałem poparcie i zostałem członkiem Zarządu organizacji.

Dziś rano (niedziela) miły spacer po centrum Odessy i tam także Msza św. (w języku polskim i w pięknym kościele katolickim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Popołudniu udało się też wyjechać chwilę poza Odessę. Kraj poza miastem wygląda inaczej, ale ciekawie. Kilka "stereotypów" upadło. No i piękne bardzo Morze Czarne. Ludzie przyjemni, otwarci, rozmówni. 

Jutro kilka spotkań w odeskiej Radzie Miasta, także zaplanowane rozmowy z burmistrzem. Bardzo jestem ciekaw tego co będą chcieli nam przekazać i co opowiedzieć. Zanotowałem kilka pytań.Zostaw komentarz
Udostępnij przez